Buiten is het al tijden mistig en koud, maar bij het smederijmuseum is het op donderdag lekker warm.
Bezoekers zijn tussen 14.00 en 16.00 uur van harte welkom voor een rondleiding en een spoedcursus smeden.
Het museum is gevestigd aan het Zuideinde 33 in Nieuwkoop.
Door enthousiaste vrijwilligers wordt verteld hoe, onder zeer sobere omstandigheden, in de piepkleine smederijen werd gewoond en gewerkt.
De eerste Nieuwkoopse smederijen dateren uit de veertiende eeuw, maar het duurde nog wel een paar honderd jaar tot deze beroepstak zijn hoogtepunt bereikte. Ruim tweehonderd smeden en hun knechten werkten in de 18e en 19e eeuw in negentig smederijen.
Door de oprukkende industrialisatie verdwenen in de loop van de twintigste eeuw de meeste smederijen.
Gelukkig is er heel veel kennis over de hoogtijdagen van het Nieuwkoopse ‘smederijwezen’ bewaard gebleven, en ook heel veel karakteristieke voorwerpen doorstonden de tand des tijds.
Het is echt de moeite waard om hier op een donderdagmiddag eens een kijkje te gaan nemen